انسداد چاه‌ها و انتقال آب از خلیج‌فارس، پیشنهادهای روی میز برای نجات تالاب‌های فارسآتن ها

استاندار فارس پنجشنبه در این جلسه گفت: در کنار پرکردن چاه‌های غیرمجاز باید با جدیت مانع حفر چاه جدید در استان نیز شد.

عنایت الله رحیمی پنجشنبه در شورای حفاظت از منابع آب استان در شیراز افزود: برخورد با چاه‌های غیرمجاز و پر کردن آنها باید در دستور کار قرار گیرد و میزان برداشت آب از چاه‌های مجاز هم کنترل شود.
او ادامه داد: در این مسیر برخورد با چاه‌های غیرمجاز ضرورت دارد که الزامات مختلف اجتماعی، سیاسی و امنیتی هم مد نظر باشد و این کار به درستی انجام شود چرا که هرکاری اگر به روش صحیح خودش پیش نرود نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.
استاندار فارس، ضمن تاکید بر لزوم سرعت بخشیدن به روند پرکردن چاه‌های غیرمجاز افزود: به شورای تامین شهرستان‌های استان نیز تکلیف خواهیم کرد که روند برخورد و پرکردن این چاه‌ها را تسهیل کنند.

رهاسازی ۱۱۵ میلیون مترمکعب آب برای کشاورزان
وی، در خصوص بحث رهاسازی ۱۱۵ میلیون متر مکعب از منابع آبی ذخیره شده استان هم گفت: باید بهترین زمانی که کشاورزان بتوانند بهترین استفاده را ببرند برای آزادسازی این حجم آب در نظر گرفته شود و علاوه بر این میزان کشت هم به تفکیک هر منطقه مشخص شود تا با توجه به محدودیت آب کل زمین‌های کشاورزی زیر کشت نرود.
استاندار فارس اضافه کرد: بنابراین بر مبنای تعداد حق‌آبه بران در هر منطقه آب مورد استفاده هر منطقه رهاسازی شود.
رحیمی اظهار داشت: در گذشته در این زمینه الزاماتی داشته‌ایم و نظاماتی را در قالب انجام نوبت‌بندی رعایت می‌کردیم که این مسائل امسال هم باید مد نظر قرار گیرد.
وی تصریح کرد: جهاد کشاورزی استان نیز در رابطه با نوع کشت و کشت های کم‌آب‌بر باید اطلاع رسانی لازم را داشته باشد چرا که اگر کشت‌های پرآب‌بر انجام شود با کمبود آب مواجه خواهیم شد.
 

چاه‌های غیرمجاز مانع احیاء تالاب‌های فارس هستند
معاون قضایی و پیشگیری از جرم اداره کل دادگستری استان فارس هم گفت: با این حجم از چاه‌های غیرمجاز استان امکان ندارد که بتوان تالاب‌های استان را احیاء کرد.
احمد رحمانیان، یکی از علل خشک شدن تالاب‌ها را حفر چاه‌های غیرمجاز دانست و افزود: با این روند و سرعت کم پرکردن چاه‌های غیرمجاز به نظر نمی‌رسد بتوانیم به  نقطه مطلوب و هدف مورد نظر برسیم.
وی تصریح کرد: بر اساس آمار ارائه شده در نیمه نخست امسال فقط ۵۰۰ چاه‌ غیرمجاز پر شده و به نظر نمی‌رسد که در نیمه دوم سال با توجه به مسائل سیاسی اجتماعی شرایط بهتری داشته باشیم.
او اظهار داشت: اکثر شوراهای تامین شهرستان‌ها به محض اینکه سازمان آب منطقه‌ای برای پرکردن چاه‌های غیرمجاز اقدام می‌کند با مصوبه‌ای مانع از این کار می‌شود.
وی گفت: تعدادچاه‌های غیرمجاز استان بر اساس آمار ارائه شده بیش از ۳۰ هزار حلقه چاه است که معتقدیم بیش از این است و اگر با همین سرعت و روند پرکردن چاه‌ها را دنبال کنیم در صورتی که حتی چاه غیرمجاز دیگری هم اضافه نشود که می‌شود پر کردن ۳۰ هزار چاه ۱۵ سال طول خواهد کشید.
رحمانیان اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع ضرورت دارد که برای پرکردن چاه‌های غیرمجاز باید یک برنامه زمان‌بندی داشته باشیم.

آب مورد نیاز بختگان از طریق خلیج فارس تامین شود
نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی هم گفت: با توجه به شور بودن آب تالاب بختگان، امکان تزریق آب خلیج فارس به این تالاب وجود دارد.
علی اکبری افزود: بنابراین می‌توان با انتقال آب خلیج فارس بدون اینکه نیاز به شیرین‌سازی که هزینه‌بر است داشته باشد این تالاب را احیا کرد.
۶۱۲۲  / 2027

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس