بادام‌کاران گیلان محصول را از فضای باز جمع‌آوری کنندآتن ها

برداشت بادام زمینی از اواخر مردادماه آغاز شده و روستاهای کورکاء ، استخر بیجار ، پرکاپشت مهدیخانی ، خوشکاروندان ، تمچال ، نقره ده آستانه اشرفیه به عنوان مهمترین مراکز کشت و تولید بادام زمینی این شهرستان شناخته می شوند که به طور متوسط سالانه در هر هکتار از زمین های زیر کشت بادام زمینی این منطقه بیش از شش تن پیله تر به دست می آید و از این میزان ۴۰ درصد به پیله خشک تبدیل می شود. کشت بادام زمینی   در رشت ، تالش ، بندرانزلی و رودبار استان گیلان نیز انجام می شود.

آستانه اشرفیه به علت برخورداری از زمین های حاصلخیز حاصل از رسوب آبرفت رودخانه سفیدرود ، قطب نخست تولید بادام زمینی در ایران است؛ ۹۰ درصد بادام زمینی ایران را بادام کاران این شهرستان تولید می کنند. 
مصرف بادام زمینی برای پیشگیری از بیماری های قلبی ، عروقی ، سرطان و آلزایمر موثر است. 

مسعود الماسی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به بارندگی ها در استان، اقدام به موقع را مانع از بروز خسارت های ناشی از بارش ها در بخش کشاورزی دانست.

وی ادامه داد: با توجه به بارندگی ها ، لازم است کشاورزیان محصول را از زمین زراعی خارج و کارخانه های شالی کوبی نیز نسبت به جمع آوری و پوشش شلتوک های انبار شده در فضای باز اقدام کنند.

طبق اعلام اداره کل هواشناسی گیلان؛ نقشه های هواشناسی نشان دهنده فعالیت سامانه ناپایدار در منطقه است که بر این اساس تا پایان هفته جاری ابرناکی، مه آلود بودن هوا، در بعضی ساعات بارندگی ، وزش باد و احتمال رعد و برق پیش بینی شده است.

۷۲۹۶/۲۰۰۷

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس