سبلان یک گام دیگر به ثبت جهانی نزدیک شدآتن ها

اثر طبیعی و فرهنگی کوه سبلان پیش از این در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده ولی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با تشکیل کارگروه‌های تخصصی، در صدد پیگیری پرونده ثبت جهانی این کوه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: اثر طبیعی فرهنگی کوه سبلان در سال‌های گذشته به ثبت ملی رسیده و پس از مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی دومین اثری است که قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را دارد.

نادر فلاحی گفت: در پرونده تشکیل شده برای ثبت جهانی کوه سبلان، علاوه بر ویژگی‌های منحصر به فرد طبیعی این کوه، ابعاد مختلف مرتبط با آن از جمله مردم شناسی، باستان شناسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بر این اساس کارگروه‌های تخصصی نیز در گرایش‌های مختلف تشکیل شده است.

وی افزود: زمان مطالعه این اثر طبیعی ملی کمتر از دو سال در نظر گرفته شده و امید است با جمع‌آوری و تکمیل اطلاعات تخصصی، کوه سبلان تا دو سال آینده در فهرست میراث جهانی به ثبت برسد.

فلاحی با اشاره به اهمیت ثبت کوه سبلان در فهرست جهانی و نقش آن در توسعه گردشگری خارجی استان اردبیل تاکید کرد: در بررسی و تکمیل پرونده ثبت جهانی کوه سبلان از نظر کارشناسی و همکاری نهادهای مختلف از جمله دانشگاه، محیط زیست و منابع طبیعی استفاده خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل خواستار برگزاری همایش علمی معرفی کوه سبلان با چشم انداز جهانی شدن شد و با اشاره به ضرورت تبیین و بررسی جایگاه سبلان از منظر فرهنگی، تاریخی و طبیعی گفت: کوه سبلان با فرهنگ و تاریخ منطقه عجین شده و دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است.

فلاحی تاکید کرد: سبلان جزو معدود کوههای ایران است که فرهنگ، سنت و تاریخ منطقه آذربایجان و به ویژه اردبیل با آن در هم آمیخته و از منظر طبیعی نیز دارای اکوسیستم خاص است.

به گزارش ایرنا، کوه ۴۸۱۱ متری سبلان که در غرب شهر اردبیل واقع شده، در دامن خود موجب تشکیل شهرهایی مثل اردبیل، نیر، سرعین، سراب و مشگین شهر شده است.

دامنه های سبلان که سومین کوه مرتفع ایران بعد از دماوند و علم کوه محسوب می‌شود، در طول قرنها، همواره محل زیست جامعه شهری، روستایی و به خصوص عشایری منطقه بوده است.

همچنین دامنه‌های شمالی، شرقی و جنوبی کوه سبلان که در زمان‌های دور آتشفشانی بوده، محل جوشش بیش از یکصد چشمه آبگرم است و همین جاذبه در کنار برف نشسته بر یال‌ها، همواره جاذبه‌ای برای ورزش‌های زمستانی و کوهنوردی در کوه سبلان به شمار می‌رود.

سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

همچنین برخی کوه سبلان را محل ظهور و زیست زرتشت می‌دانند و از این نظر مکانی مقدس و مورد احترام است که حتی در میان بومیان و عشایر منطقه به نام آن قسم یاد شود.

برای این کوه عظیم ۶۰ کیلومتر طول و ۴۵ کیلومتر پهنا تخمین می‌زنند و وسعت تقریبی آن نزدیک به ۶ هزار کیلومتر مربع است.

کوهستان سبلان سه قله معروف دارد که قله بزرگ آن به سلطان مشهور است و دو قله دیگر آن به هرم و کسری معروف هستند.

امتداد کوه سبلان شرقی ـ غربی است و از شرق و شمال و جنوب کوهی به نام قوشه داغ آن را به رشته کوه ارسباران متصل می‌کند.

در بالاترین نقطه کوه سبلان دریاچه‌ای در حد یک هکتار در نوک قله و در محل فوران گدازه شکل گرفته که تنها سه ماه از فصل تابستان آب آن ذوب شده و در مابقی ایام سال یخ می‌بندد.

۱۹۰۵/۶۰۱۶

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس