۲۱۵۰ میلیارد ریال برای تکمیل سد نرماب پیش‌بینی شدآتن ها

به گزارش خبرنگار ایرنا، هادی حق‌شناس عصر پنجشنبه درحاشیه بازدید سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) از سد نرماب چهل‌چای مینودشت افزود: از این مبلغ تاکنون ۸۵۰ میلیارد ریال تحویل پیمانکار شده و ۱۳۰۰ میلیارد ریال دیگر نیز که تصویب شده، در مرحله ابلاغ و تخصیص است.

وی با قدردانی از حضور سرلشکر سلامی و هیات همراه برای بازدید از آثار سیل روزهای آغازین امسال در شهرهای گمیشان و آق قلا، گفت: با همت نیروهای سپاه سه استان گلستان، مازندران و گیلان، بخش قابل توجهی از تعمیرات و احداث مسکن سیل‌زدگان این استان پایان یافته است.

دکتر حق‌شناس اضافه کرد: برای پیشگیری از خسارات ناشی از سیل باید اقدامات زیرساختی مناسب در گلستان انجام شود و یکی از پروژه‌های مهم در پیشگیری از این رخداد طبیعی، تکمیل سد نرماب چهل‌چای است که عملیات اجرایی آن از سال ۹۰ شروع شده و باید سال ۹۵ به بهره برداری می‌رسید اما به دلیل مشکلات مالی هنوز تکمیل نشده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون پیمانکار پروژه یعنی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا افزون بر دو هزار میلیارد ریال صورت وضعیت داده و مطالبه دارد، تصریح کرد: با این حال و بدون در نظر گرفتن این صورت وضعیت، درسال جاری ۸۵۰ میلیارد ریال توسط وزارت نیرو به عنوان کارفرما برای تکمیل سد نرماب چهل چای تامین اعتبار صورت گرفته و در اختیار پیمانکار گذاشته شده است.

استاندار گلستان ادامه داد: علاوه بر این میزان اعتبار، مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد ریال دیگر نیز برای تکمیل این سد پیش بینی شده که در مرحله ابلاغ و تخصیص است.

دکتر حق‌شناس ابراز امیدواری کرد که با قول مساعد فرمانده کل سپاه و تخصیص کامل اعتبارات پیش بینی شده امسال، عملیات احداث مخزن سد نرماب چهل چاری مینودشت تا پایان امسال تکمیل و از سیل‌های احتمالی آینده در حوزه این سد در استان گلستان پیشگیری شود.

به گزارش ایرنا، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سفر امروز (پنجشنبه) خود به استان گلستان، علاوه بر بازدید از مراحل ساخت سد نرماب چهل‌چای، با حضور در شهرستان‌های سیل‌زده آق‌قلا و گمیشان، از نزدیک با اقدامات انجام شده برای کاهش اثرات سیل مخرب اوایل امسال در این دو شهرستان آشنا شد؛ بهره برداری از دو هزار و ۸۶۰ واحد مسکونی نوساز و تعمیر شده در مناطق سیل‌زده کشور به صورت متمرکز در روستای تازه‌آباد شهرستان آق قلا از دیگر برنامه های سفر امروز سردار سلامی به استان گلستان بود.

به گزارش ایرنا، عملیات اجرایی سد نرماب چهل چای از سال ۱۳۹۰ با اعتبار اولیه چهار هزار میلیارد ریال بر روی سه رودخانه “نرماب، چهل چای و خرمالو” شهرستان مینودشت واقع در شرق گلستان آغاز شده است.

این سد بزرگ از نوع خاکی همگن به ارتفاع ۶۰ متر و حجم کل مخزن ۱۲۵ میلیون متر مکعب توسط وزارت نیرو و پیمانکاری قرارگاه خاتم‌الانبیا درحال احداث است و علاوه بر تامین آب شرب چهار شهر و ۱۳۰ روستا، کنترل و ذخیره سیلاب، توسعه و بهبود کشاورزی در اراضی تحت پوشش، استفاده صحیح از منابع آب زیر زمینی و تلفیق آن با آب سطحی و نیز توسعه صنعت گردشگری از دیگر اهداف احداث سد نرماب چهل چای مینودشت است.

/۳۰۳۹/۱۸۶۰

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس