۲ کاروان ۴۰۰ نفری شتر به خارج از تالاب‌بین‌المللی‌هامون هدایت شدندآتن ها

وحید پورمردان روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ادامه روند خشکسالی در منطقه سیستان، ورود دام و چرای بی‌رویه احشام از مهمترین مشکلات و تهدیدهای پناهگاه حیات وحش تالاب بین المللی هامون است.
وی ادامه داد: چرای بی‌رویه احشام در محدوده تالاب بین المللی‌هامون موجب نابودی پوشش گیاهی مناسب تالاب و تشدید پدیده گردوغبار در منطقه سیستان می‌شود.

 مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شمال استان با تمام توان در تالاب بین المللی هامون برای جلوگیری از نابودی پوشش گیاهی تالاب توسط چرای بی‌رویه دام‌ها در حال گشت‌زنی و مراقبت هستند.

به گزارش ایرنا تالاب بین المللی هامون در زمان پرآبی یکی از تالاب های مهم دنیا و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود که با مساحتی حدود ۵۷۰۰ کیلومتر مربع و دامنه عمق یک تا پنج متر در ناحیه کویری و بیابانی شرق کشور، در منطقه سیستان واقع شده است.
این تالاب از سه بخش به نام های هامون پوزک در شمال شرقی، هامون صابُری در شمال و هامون هیرمند در غرب و جنوب غربی سیستان شکل گرفته است.
بخش وسیعی از هامون پوزک و قسمت عمده هامون صابُری در خاک افغانستان و بقیه هامون ها در خاک ایران قرار دارد.
سطح هر یک از هامون ها بسته به میزان آب ورودی، فصول پر بارش، خشکسالی ها و ترسالی ها تفاوت داشته و تابعی از آب جریان یافته در رودخانه هیرمند، خروجی پشت سدها و رودخانه های فصلی دیگر است که در زمان پرآبی هر سه هامون به هم متصل شده و تالاب بزرگ بین المللی را تشکیل می دهند.
قطع کامل آب رودخانه هیرمند سبب خشکیدن تالاب بین المللی هامون شده و در ۱۸ سال گذشته بستر خشکیده این تالاب به محل تاخت و تاز برخی خودروها، چرای دام ها و برداشت شن از کف آن به دور از چشم ماموران و در نهایت به کانون ریزگردها تبدیل شده است.

۷۳۱۶**۳۲۱۳

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس