خرید حمایتی و توافقی سیب صنعتی در آذربایجان‌غربیآتن ها

به گزارش ایرنا به نقل از سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، رسول جلیلی با بیان اینکه تامین مالی خرید حمایتی و توافقی از محل اعتبارات صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی خواهد بود، افزود: هدف از خرید تضمینی، توافقی و حمایتی کاهش واسطه‌های بخش کشاورزی در خرید و فروش محصولات کشاورزی است که در نهایت به سود کشاورز و مصرف‌ کننده منتهی می‌شود.

وی با بیان اینکه مذاکره و هماهنگی لازم با وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در این زمینه انجام گرفته است اظهار داشت: خرید حمایتی و توافقی محصولات نقش موثری در توسعه کشاورزی پایدار در استان خواهد داشت.

وی اضافه کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده امسال پیش بینی می‌شود یک میلیون و 100 هزار تن سیب درختی از باغات استان برداشت شود که از این میزان در حدود 350 تا 300 هزار تن به مصرف صنایع تبدیلی می‌رسد.

«جلیلی» با بیان اینکه آذربایجان‌غربی قطب اول تولید سیب درختی کشور را به خود اختصاص داده است، ادامه داد:  سالانه در حدود 700 هزار تن از محصول تولیدی به صورت تازه‌خوری مصرف و یا در سردخانه‌های استان ذخیره‌سازی می‌شود که برای فروش روانه بازارهای مصرف داخلی و خارجی می‌گردد.

وی با بیان اینکه سیب درختی در تمامی شهرها و مناطق استان کاشت و تولید می‌شود، افزود: بیشترین سطح تولید سیب به ترتیب در شهرستان‌های ارومیه، سلماس، اشنویه، نقده ،مهاباد و میاندوآب است.

براساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی هرگونه فعالیت بدون مجوز عاملان جمع‌آوری سیب صنعتی در حریم جاده‌ها ممنوع بوده و توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و نیروی انتظامی از این اقدام ممانعت می‌شود.

آذربایجان‌غربی دارای 112 هزار هکتار باغ میوه است که از این میزان 53 هزار هکتار از آن زیر کشت درختان سیب قرار دارد.

این استان سالانه 6 میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌کند که بیش از یک میلیون تن آن سیب است.

6185/

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس